Hızlı ve Öfkeli: Aksiyon Dolu Bir Film Serisi


  Hızlı ve Öfkeli: Aksiyon Dolu Bir Film Serisi

  Hızlı ve Öfkeli, 2001 yılından beri devam eden ve dünya çapında milyonlarca hayranı olan bir film serisidir. Seri, sokak yarışları, suç dünyası ve aile bağları üzerine kurulu bir hikaye anlatır. Başrollerini Vin Diesel, Paul Walker, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster ve Dwayne Johnson gibi ünlü oyuncuların paylaştığı seri, bugüne kadar 9 film çıkarmıştır.

  Serinin ilk filmi Hızlı ve Öfkeli 1 (The Fast and the Furious), 2001 yılında vizyona girmiş ve büyük bir başarı elde etmiştir. Filmde, gizli polis olan Brian O’Conner (Paul Walker), sokak yarışlarına katılan ve suç işleyen Dominic Toretto (Vin Diesel) ve ekibini yakalamak için görevlendirilir. Ancak Brian, Dominic’in kız kardeşi Mia (Jordana Brewster) ile aşk yaşamaya başlar ve Dominic’in ekibine sempati duyar. Bu da onu zor bir seçim yapmaya zorlar.

  Serinin ikinci filmi Hızlı ve Öfkeli 2: Daha Hızlı Daha Öfkeli (2 Fast 2 Furious), 2003 yılında gösterime girmiştir. Filmde, Brian O’Conner artık polislik yapmamaktadır. Miami’de yaşayan Brian, eski arkadaşı Roman Pearce (Tyrese Gibson) ile birlikte uyuşturucu kaçakçısı Carter Verone’u (Cole Hauser) yakalamak için gizli bir operasyona katılır. Operasyonda onlara güzel bir polis olan Monica Fuentes (Eva Mendes) de yardım eder.

  Serinin üçüncü filmi Hızlı ve Öfkeli 3: Tokyo Yarışı (The Fast and the Furious: Tokyo Drift), 2006 yılında vizyona girmiştir. Filmde, Amerikalı bir genç olan Sean Boswell (Lucas Black), okulda yaptığı yarış nedeniyle Japonya’ya gönderilir. Burada Tokyo’nun yeraltı dünyasına giren Sean, drift adı verilen bir yarış türüyle tanışır. Sean, drift ustası Han Lue (Sung Kang) ile arkadaş olur ve onun önderliğinde drift yapmayı öğrenir. Ancak Sean, Han’ın rakibi olan Takashi (Brian Tee) ile karşı karşıya gelir.

  Serinin dördüncü filmi Hızlı ve Öfkeli 4 (Fast & Furious), 2009 yılında gösterime girmiştir. Filmde, Dominic Toretto ve ekibi Meksika’da uyuşturucu kaçakçılığı yapmaktadır. Ancak Dominic’in sevgilisi Letty Ortiz (Michelle Rodriguez), bir operasyonda öldürülür. Bu olay üzerine Dominic intikam almak için Los Angeles’a döner. Burada eski düşmanı Brian O’Conner ile yeniden karşılaşır. Brian da artık FBI ajanıdır ve Letty’i öldüren suçluyu aramaktadır. Dominic ve Brian, ortak bir düşmana karşı işbirliği yapmaya karar verirler.

  Serinin beşinci filmi Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu (Fast Five), 2011 yılında vizyona girmiştir. Filmde, Dominic Toretto ve Brian O’Conner, Rio de Janeiro’da bir tren soygununa

  kalkışırken yakalanırlar. Ancak onları yakalayan ajan Luke Hobbs (Dwayne Johnson), aslında onları öldürmek isteyen bir suç lordu olan Hernan Reyes’in (Joaquim de Almeida) tuzağına düşmüştür. Dominic ve Brian, Hobbs ile işbirliği yaparak Reyes’in kasasını soymak için bir plan yaparlar. Bu plan için eski arkadaşlarından oluşan bir ekip kurarlar.

  Serinin altıncı filmi Hızlı ve Öfkeli 6 (Fast & Furious 6), 2013 yılında vizyona girmiştir. Filmde, Dominic Toretto ve ekibi Rio’da yaptıkları soygunun ardından zengin ve mutlu bir hayat sürmektedirler. Ancak Luke Hobbs, onlara bir teklif sunar. Londra’da faaliyet gösteren ve eski bir asker olan Owen Shaw (Luke Evans) liderliğindeki bir suç örgütünü durdurmak için onlara ihtiyacı vardır. Bu örgütün içinde Dominic’in öldüğünü sandığı sevgilisi Letty de vardır. Dominic ve ekibi, Letty’i kurtarmak ve Shaw’u yakalamak için Hobbs ile anlaşırlar.

  Serinin yedinci filmi Hızlı ve Öfkeli 7 (Furious 7), 2015 yılında vizyona girmiştir. Filmde, Dominic Toretto ve ekibi Owen Shaw’u durdurmayı başarmıştır. Ancak Owen’ın ağabeyi Deckard Shaw (Jason Statham), kardeşinin intikamını almak için onların peşine düşer. Deckard, Dominic’in evini bombalar ve Han’ı öldürür. Dominic ve ekibi, Deckard’ı durdurmak için gizemli bir hükümet ajanı olan Bay Hiçkimse (Kurt Russell) ile işbirliği yaparlar. Bay Hiçkimse, onlara Deckard’ın izini sürmelerini sağlayacak bir cihaz verir. Ancak bu cihazı ele geçirmek için başka bir suçlu olan Jakande (Djimon Hounsou) ile mücadele etmek zorunda kalırlar.

  Hi, I’m Adam Smith

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *